Innowacje tkwią w ludziach
Umysłu człowieka nie da się zastąpić żadnym komputerem. Większość naukowców uważa, że nigdy nie będzie to możliwe, albowiem wyłącznie ludzki mózg jest w stanie obsługiwać tyle wielowątkowych procesów, analizować rzeczywistość, przewidywać rozwój wypadków i przygotowywać rozwiązania na różne sytuacje.
Tu dochodzimy do tego, co we współczesnej nauce jest chyba najważniejsze – do innowacyjności. Często słyszymy o tym, że liczy się innowacyjna gospodarka, że jakaś firma lub ośrodek naukowy wprowadza na rynek innowację.
Zwykle ma ona charakter bezosobowy, ponieważ odnosi się do materii nieożywionej, ale żadna z nich nie jest w stanie zaistnieć bez ludzkiego działania. Człowiek, który posiadł wielką wiedzę na jakiś temat jest zdolny krok po kroku tworzyć coś nowego.
Punktem wyjścia są najczęściej starsze osiągnięcia i to, co już znane. Wiemy jednak, że wszystko, co stworzyła ludzkość można rozwijać i doskonalić.
Najwięksi naukowcy nie są robotami ani komputerami – to ludzie tacy jak my. To oznacza, że ten wielki potencjał jest w każdym z nas.