Co musi mieć dobry podręcznik
Zajmijmy się teraz realiami lekcji języka – czy to w szkole powszechnej, na studiach czy na opłaconym oddzielnym kursie. Każdy uczeń/kursant musi dysponować odpowiednim zapleczem merytorycznym w postaci wspomnianego słownika, a także zeszytów ćwiczeń oraz książek.
Wprawdzie coraz częściej nauczyciele rezygnują z nich na rzecz wydrukowanych treści dostępnych w internecie, jednak w dalszym ciągu rynek podręczników oraz ćwiczeń ma się bardzo dobrze. Trudno się dziwić, skoro przynosi on rokrocznie znakomite dochody, a ludzie chcący się kształcić bez oporów wydadzą pieniądze na źródło wiedzy wymagane przez prowadzącego zajęcia.
Wydatek to niemały, ponieważ podręczniki do nauki obcych języków należą do najdroższych na rynku. Czasami kosztują ponad 50 złotych.
Jakie treści powinien zawierać podręcznik, aby najlepiej spełniał swoje zadanie? Bardzo istotna jest jego przejrzystość. Klarowny przekaz i proste w formie informacje na temat gramatyki i słownictwa są obowiązkowe.
Przyglądając się książkom z różnych wydawnictw łatwo dojść do wniosku, że w większości przypadków są one bardzo do siebie podobne. Zasadnicze różnice dotyczą kwestii graficznych, a zawartość operuje podobnymi schematami.
Warto zwrócić uwagę, by książka zawierała zwarte podsumowania każdego rozdziału, z przypomnieniem kluczowych zasad oraz słownictwa. Zwykle na podstawie tych fragmentów przygotowuje się testy sprawdzające.
Coraz częściej do podręczników dołącza się też mini-słowniczki, zawierające komplet słówek występujących w książce. To też świetna pomoc przed sprawdzianami oraz praktyczne przypomnienie, gdy coś uleci nam z pamięci.